Kandallók
Nyitott és zárt tüzelésű kandallók számtalan formájának kivitelezésében is jártasak vagyunk.
A kandalló kő vagy kerámia esetleg egyéb burkolattal körülépített fűtőberendezés mely tűztere öntvényből, lemezből, vagy samottból készül zárt vagy nyitott kivitelben. Általában lakások fűtésére alkalmazott 4-30 KW közötti esetleg nagyobb hőleadású fűtőkészülék, melyet fűtőértéke és ma már nagy hatásfoka mellett megjelenéséért is telepítenek. A kandalló tűztérben az égéskor keletkező füstgáz elvezetése kéményen keresztül történik ami készülhet saválló acélból, vagy kerámiából, az égéshez a helyiségbe levegőbevezetés szükséges.
Kandallók típusai:
- Tűztér zártsága szerint:
- nyitott kandalló
- zárt tűzterű kandalló
- Fűtőanyag szerint:
- fatüzeléses (plusz barnaszén tüzeléses) kandalló
- pellettüzeléses kandalló
- gáztüzeléses kandalló
- elektromos működtetésű kandalló
- bioetanol tüzeléses kandalló
- Szerkezet anyaga szerint:
- öntvény
- lemez (általában samott béléssel)
- samott (nyitott kandallóknál)
- Hőleadás szempontjából:
- légfűtő konvekciós légáramlással
- légfűtő ventillátoros befúvással
- központi fűtésre köthető
A kandallók szerkezete
A teljesen építési munkával készült hagyományos, eredeti kandalló tűztere samott, belső tere és külseje kerámia, ill. építőanyagokból áll, egy függőleges huzammal, ajtó nélkül. Később kialakult a zárt tűzterű típus is. A tűztérbetétes ún. fűtőkandallók, vagy csempekandallók körbefalazott fém, ajtós tűztérbetétből, és a fölötte lévő falazott aknából (légtérből) állnak, a tűztér külön füstcsővel csatlakozik a kéménybe. A belső légtér nyílásokon át konvekciósan is fűti a helyiséget. Központi fűtésre köthető, u.n. vízteres betétes kandallók vízoldalon gyakorlatilag azonosak a szilárd tüzelésű kazános fűtési rendszerekkel.
A kandallók szabályzása nagy változáson ment keresztül. Az elsődleges égési levegő alapvetően szükséges az égés szabályzásához. Ezt már az első zárt tűzterű kandallóknál is alkalmazták. A 20. század végén az elsődleges égési levegő szabályzáshoz társult a szekunder égési levegő amely az égés hatásfokát hivatott javítani ugyanúgy mint a szilárd tüzelésű kazán esetében. Napjainkban megvalósult a kandalló tűzterek tökéletes égési optimalizálása, melynek során a nyitott kandalló kb. 30%-os hatásfokától elérkeztünk a zárt utóégéssel kombinált tűzterek akár 90%-os hatásfokához. Az égést a legmodernebb kandalló tűztereknél elektronikus szabályzás irányítja, minimálisra csökkentve a káros anyag kibocsátást.